מאמר חדש באתר גבורת נשים וחנוכה מאת הרב נעמי מעודד
דף הבית >> חדש באתר >> מאמר חדש באתר גבורת נשים וחנוכה מאת הרב נעמי מעודד
גבורת נשים וחנוכה/ הרב נעמי מעודד

"אמר רב יהושע בן לוי: נשים חייבות בנר חנוכה, שאף הן היו באותו הנס."(שבת, דף כ"ג)

בתקופה האחרונה, מרבים לעסוק בהדרת נשים מן המרחב הציבורי. אני מניחה שכל מי שעניין זכויות אדם קרוב ללבו, עושה משהו בעניין. זה יכול להיות חתימה על עצומה, השתתפות בהפגנות, עליה על קווי אוטובוס 'מהדרין' וכד'. אי אפשר להישאר שווי נפש לעניין , שאולי נראה פעוט ערך בעיני חלק מאיתנו אבל בעיני, הוא מייצג את ההסלמה בנושא דמוקרטיה וזכויות אדם  במדינת ישראל.
הזכרתי את הדרת הנשים משום שאני רוצה לעסוק במאמר זה בגבורת נשים הקשורה לחנוכה,  חג האור. בדרך כלל ,כשאומרים חנוכה אנו מזכירים את גבורת המכבים, שלחמו מעטים נגד רבים וניצחו את היוונים וכך הגיעו לעצמאות לאומית. מזכירים את הנס, את נצחון האור על החושך, את הקנאות הדתית ואת ההתיוונות על יתרונותיה וחסרונותיה.
כאן, אספר על גבורה  של שלוש נשים , שונות זו מזו, שהמסורת נוהגת לשייך את סיפורן לחג החנוכה. יכול להיות שנתקשה להזדהות עם סיפורי הגבורה הללו. יכול להיות שלא נסכים עם הערכים העומדים מאחוריהם. יחד עם זאת,  נשים אלו נקטו יוזמה, הניעו עצמן לפעולה ובזכותן- הונעו גם אחרים.
כאשר את הנערה, האשה, האמא, הסבתא- תדליקי נרות חנוכה השנה - אני מזמינה אותך לחשוב על נשים אלו ונשים גבורות אחרות ואולי גם על גבורתך האישית שבאה לידי ביטוי בחיי היומיום שלך. גבורה –שאין עליה מכריזים, גבורה שעליה לא מקבלים צלשי"ם, אבל את יודעת בדיוק מה הופך אותך  לגיבורה.
לחצו כאן להמשך קריאה